HISTORIE SBORU

Zakládání sboru dobrovolných hasičů v Dlouhém

V náhodně nalezené části knihy protokolů o jednání obecního zastupitelstva, je zápis z 9. Července 1893.

Usnesení o obecní stříkačce jednohlasně o zakoupení nové, až do obnosu 700 zlatých a výzbroj od 20 do 25 osob. Tento obnos, kterým se nová stříkačka má zakoupiti, jednohlasně bylo usneseno zadáti žádost ku ctěné kountri – humenské záložně v Německém by tedy výše poznačený obnos obci Dlouhé zapůjčila. Podporující a pracující jednatel v oboru tomto se potvrzuje pan učitel Alois Benč.

Dalším pramenem je zápis ze zasedání obecního výboru z 6. Prosince 1893, kde výbor řeší žádost hasičského sboru o vhodné místo pro postavení hasičské zbrojnice.

Obecní výbor se jednohlasně usnáší a dává pro tuto stavbu nové zbrojnice nejvhodnější místo na parcele č. 88. Konečně obecní výbor podotýká, že stavba bude tedy do majetku přináležeti obci Dlouhé, pokud hasičský sbor bude trvati, bude tam míti beze všeho odkazování své skladiště.

Dobrovolný sbor hasičský byl založen roku 1893 a prvním zakladatelem bylo představenstvo obce, v jeho čele stáli: František Dudek st. (starosta), František Dudek ml., Alois Pejchal, Jan Chroust a Jan Smetana. Všichni tito byli sboru hasickému příznivi.

Prvním předsedou sboru byl František Dudek st., náčelníkem Alois Pejchal a jednatelem František Dudek ml. Při zakládání sboru bylo asi 30 členů.

V této době sbor vlastní jednu novou čtyřkolovou jednoproudní stříkačku z továrny R.A.SMEKAL v čechách u Prostějova a jednu starou čtyřkolovou jednoproudní stříkačku z doby dřívější (vrchnostenské), kdy pouze velkostatky takových používali. Inventář měl v té době cenu 1000 zlatých.